Galeria

Szybki kontakt
II Liceum Ogólnokształcące
ul. Żeromskiego 46
41-902 Bytom

tel. 32 282 78 57 - liceum
bip
Wizyty w szkołach partnerskich

Tata – czyli Miasto Tysiąca Wód.

W październiku trzy uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bytomiu: Magdalena Sikorska, Magdalena Pudlik i Anna Sam Thuwraz z koordynatorką programu Comenius Ewą Masternak i nauczycielką historii Patrycją Stolarską odwiedziły szkołę w węgierskiej Tacie – czyli Mieście Tysiąca Wód.

Podczas wizyty uczennice przedstawiły prezentację multimedialną na temat szkoły partnerskiej z Włoch i porównały pracę nad projektem „ Woda- wszystko płynie” w szkole w Bytomiu i w włoskiej Adrii, wskazując różnice i podobieństwa w pracach swoich polskich i włoskich kolegów. W trakcie pobytu na Węgrzech rozstrzygnięto też konkurs plastyczny na pracę nawiązującą do tematu wody. Zwyciężyła praca uczennicy z Litwy.

Wizyta na Węgrzech była także okazją do poznania historii, kultury i tradycji tego kraju.Bytomskie uczennice zwiedziły bazylikę w Esztergom – czyli Święte Miasto Węgrów, w którym w 1000 roku król Stefan przyjął chrzest i ruiny zamku w Wyszehradzie,– mieście które król Karol Robert obrał sobie za siedzibę w XIV wieku i które pełniło rolę stolicy Węgier do poł. XVI wieku.

Ciekawym doświadczeniem dla uczennic okazała się także nauka lokalnych tańców węgierskich pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

W trakcie pobytu w Wyszehradzie młodzież uczestniczyła w pokazie rycerskiej sztuki walki z okresu późnego średniowiecza., jak również dzięki pięknej pogodzie mogła podziwiać słynne „zakole Dunaju”, rzeki która była motywem przewodnim węgierskiego etapu programu Comenius.

Spotkanie na Węgrzech zaowocowało z jednej strony nowymi znajomościami, integracją Żeromszczaków z młodzieżą z innych krajów, z drugiej zaś wymianą pomysłów pomiędzy nauczycielami, związanych z przygotowaniem kończącej projekt wizyty w Niemczech w kwietniu przyszłego roku.


Menu